Reprezentacja kobiet po zdobyciu medalu - fot. Krzysztof Domin

Brązowy medal dla Polski na Mistrzostwach Europy

Paweł Świątkowski / 25 listopada 2023

Polska reprezentacja kobiet w składzie Aneta Lipińska, Ewa Nogły, Marta Leszczyńska, Magdalena Kołodziej (trener: Maciej Cesarz) zajęła trzecie miejsce w rozgrywanych w Szkocji Mistrzostwach Europy dywizji B. To bardzo dobry wynik, o włos od awansu do dywizji A. Polki przegrały na mistrzostwach tylko dwa mecze.

Już pierwszego dnia mistrzost reprezentacja pewnie pokonała Belgię (10:5) i Słowenię (9:4). Kolejnego dnia przyszło trudne zwycięstwo po ekstra endzie przeciwko Węgierkom. Następnie Polki pokonały Anglię oraz odnotowały pierwszą porażkę w meczu z Litwą (4:5). Dalej jednak było już z górki i drużyna Anety Lipińskiej pokonała wszystkie rywalki w grupie, kończąc efektownym zwycięstwem 13:0 w meczu ze Słowacją. Zajęły ostatecznie pierwsze miejsce w grupie i były pierwszą drużyną, która zapewniła sobie awans do play-off.

W półfinale Polki znów zmierzyły się z Litwą i, niestety, znów przegrały (6:10). W tej sytuacji pozostało walczyć o najniższy stopień podium przeciwko Łotwie, która została pokonana 7:4. Wynik reprezentacji bardzo cieszy. Gratulujemy!

Reprezentacja mężczyzn

W tym samym czasie rozgrywały się również zmagania mężczyzn w dywizji B. Reprezentowała nas na nich drużyna Konrada Stycha. Po pierwszych dwóch zwycięstwach w grupie z Portugalią (10:4) i Francją (6:4) również dla nich przyszedł czas na porażkę. Łotwa pokonała Polskę 6:5, jednak panowie wciąż byli w grze. Zwyciężyli Węgry i Estonię, jednak w ostatnich dwóch meczach przeciwko Danii i Belgii odnieśli dwie porażki. Wynik 4 zwycięstw i trzech porażek nie wystarczył na awans do fazy play-off. Polacy zakończyli rywalizację zajmując 5. miejsce w grupie i tym samym 9. w klasyfikacji generalnej (na 16 drużyn). Oznacza to pewne utrzymanie się w dywizji B i szansę na poprawę wyniku w przyszłym roku.