fot. Polska Federacja Klubów Curlingowych

Podsumowanie weekendu 1. PLC mężczyzn

Paweł Świątkowski / 14 grudnia 2021

Za nami pierwszy z dwóch zaplanowanych na ten sezon weekendów rozgrywek pierwszej dywizji Polskiej Ligi Curlingu mężczyzn. Zmagania odbyły się w dniach 10-12 grudnia na hali Curling Łódź. Poznaliśmy dzięki temu czterech z pięciu uczestników przyszłorocznej najwyższej klasy rozgrywkowej.

W sezonie 2021/22 PLC mężczyzn znajduje się niejako w stanie przejściowym, związanym z reorganizacją rozgrywek w przyszłym roku. Od kolejnej edycji zamiast obecnej pierwszej ligi najwyższą dywizją będzie tzw. "superliga", w której mierzyć się będzie pięć najlepszych drużyn. Kolejnych osiem utworzy 1. ligę, jaką znamy z poprzedniego sezonu.

Ze względu na konieczność wyłonienia drużyn do superligi, tegoroczne rozgrywki wyglądają inaczej niż zwykle. Dziesięć drużyn zostało podzielonych na dwie grupy. Każda z nich rozegrała mecze systemem każdy-z-każdym i po dwie czołowe ekipy z grup dostały się do "championship pool", w ramach którego zmierzą się w walce o miejsca na podium tegorocznej edycji oraz dzięki czemu zagwarantowały sobie już miejsca w przyszłorocznej superlidze.

Kolejnych sześć drużyn rozegra spotkania, które wyłonią piątego uczestnika superligi. Do pozostałej piątki w przyszłym dołączą trzy najlepsze drużyny tegorocznej drugiej ligi.

Grupa A

W grupie A niekwestionowanym liderem tej fazy rozgrywek była drużyna MCC Stych, która wygrała wszystkie spotkania i wyszła z grupy z pierwszego miejsca. Walka o drugą lokatę rozegrała się bezpośrednio w ostatniej kolejce pomiędzy POS Telak a POS Włodarczyk i wygrała ją ta pierwsza. Czwarte miejsce zajęła ekipa ŚKC Beck z jednym zwycięstwem, zaś piąte POS Pokusiński.

Grupa B

W drugiej z grup nie było drużyny bez porażki. Do championship pool dostały się dwie drużyny z trzema zwycięstwami i jedną przegraną na koncie: KSW Rokita oraz AZS Hertman. Za nimi uplasowały się dwie drużyny z Krakowa - KKC Marek i KKC Kawecki, obie z sześcioma punktami na koncie. Na ostatnim miejscu, jeszcze bez zwycięstwa, pozostała drużyna MCC Stolarek.

Pozostałe ligi

W drugiej lidze mężczyzn wszystkie drużyny rozegrały po cztery spotkania. Pierwsze miejsce zajmuje SCC Światkowski z 11 puntami. Za nimi w tabeli znajduje się aż pięć drużyn które uzbierały po 6 punktów, spośród których (dzięki DSC) najwyżej sklasyfikowano TKC Jakubowski przed KSW Gawlas. Obie te drużyny to spadkowicze z 1.PLC z sezonu 2019/20 (w zeszłym roku rozgrywki ligowe nie odbyły się).

Trzecia liga męska w tym roku również, podobnie jak pierwsza, podzielona jest na dwie grupy. W grupie A prowadzi drużyna WAR Gumiński, zaś w B MCC Tarczyński.

Na półmetku są rozgrywki ligi kobiecej, która rozgrywana jest w dwóch klasach rozgrywkowych. W 1. lidze, w której biorą udział 4 drużyny, prowadzi POS Rybicka przed POS Szeliga-Frynia. W drugiej lidze, w której rywalizuje pięć zespołów, WAR Rudkiewicz prowadzi przed KKC Wróbel, jednak obie drużyny mają na koncie po sześć punktów.

Dokładne wyniki

Pełne wyniki rozgrywek można znaleźć na stronie CurlingEvent: