Polski Związek Curlingu zawieszony w WCF

Paweł Świątkowski / 4 lutego 2020

Jak informuje na swojej stronie Światowa Federacja Curlingu (WCF), Polski Związek Curlingu został zawieszony w prawach członka WCF z dniem 31 stycznia 2020. Stało się to po licznych doniesieniach o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizacji (pisaliśmy o nich m.in. tutaj). Sama Federacja powód opisuje krótko: przynoszenie hańby sportowi ("bringing the sport into disrepute").

Sprawę zawieszenia komentuje na swojej stronie Polska Federacja klubów Curlingowych:

Polska Federacja Klubów Curlingowych z przykrością, ale jednoznacznie popiera decyzję WCF o zawieszeniu PZC, jak również wniosek Ministra Sportu o rozwiązanie Polskiego Związku Curlingu. Jednocześnie deklarujemy, że PFKC podejmuje wszelkie działania w celu umożliwienia polskim drużynom startu w zawodach rangi mistrzowskiej oraz w celu przywrócenia normalności w polskim curlingu. [...] Liczymy, że cała ta sytuacja może stanowić dobry początek kolejnego etapu dla nas wszystkich.

Do sprawy ustosunkował się również Polski Związek, przerzucając odpowiedzialność za sytuację na wszystkich innych dookoła:

Powyższa decyzja jest  niezrozumiała i jest nie fair w stosunku do biorących w międzynarodowej rywalizacji polskich sportowców. Decyzja narusza konstytucję WCF w art. 2.1.6 mówiącym o respektowaniu autonomii jego członków. Polski Związek Curlingu w pełni wykonuje swoje zobowiązania wobec WCF. W sprawie zawieszenia  wykonania decyzji o zawieszeniu PZC   interweniował bez powodzenia Polski Komitet Olimpijski. Zawieszenie PZC wyrządzi przede wszystkim ogromną i niezasłużoną krzywdę polskim zawodnikom juniorom i seniorom, zawodnikom na wózkach i wszystkim reprezentantom.