POS Grzelka (Maksym Grzelka, Aleksander Grzelka, Paweł Włodarczyk, Michael Żółtowski)

Sezon 2019/2020 Polskiej Ligi Curlingu zakończony

WNRWojciech Nowakowski, redakcja curling.pl / 6 października 2020

Po raz pierwszy w historii Polska Liga Curlingu mężczyzn została rozegrana aż w trzech dywizjach z rekordową liczbą 26 zespołów. Najlepszym z nich okazał się POS Grzelka. Na podium stanęły również drużyny AZS Bosek i MCC Stolarek.

Łodzianie triumf przypieczętowali podczas kończącego przerwany przez pandemię sezon weekendu. Niemal do końca byli drużyną niepokonaną, dopiero w ostatnim meczu, mając już zagwarantowane zwycięstwo w lidze, ulegli gliwiczanom 2:5. Drużyna złożona z zawodników gliwickiego Ognia pogubiła kilka punktów po drodze, przegrywając m.in. ekipami z dołu końcowej tabeli, jednak kluczowe okazało się zwycięstwo z MCC Stolarek – drużyny te na koniec rozgrywek miały tyle samo punktów i o srebrnym medalu rozstrzygnęła właśnie wygrana AZS-u 7:2 w piątkowym meczu.

Finisz rozgrywek przyniósł wiele emocji. Jeszcze w sobotę popołudniu możliwe było, żeby wszystkie drużyny poza mistrzami miały ten sam dorobek punktowy. Miejsca od srebra aż do spadku byłyby decydowane na podstawie małych tabeli bezpośrednich meczów oraz DSC. Wygrana AZS Bosek z POS Grzelka przekreśliła jednak ten scenariusz.

Mimo tego, tabela była bardzo płaska, o czym świadczy najlepiej historia KSW Gawlas. Ostatni mecz w lidze pomiędzy TKC Jakubowski a MCC Stolarek decydował o tym, czy drużyna z Warszowic sięgnie po brązowy medal… czy będzie musiała walczyć o utrzymanie w barażach. Zwycięstwo warszawiaków zepchnęło ślązaków do strefy barażowej, przez co ich przyszłość w I lidze rozstrzygnie się w dodatkowym spotkaniu z POS Pokusiński.

Na kolejnych miejscach za podium uplasowały się drużyny, które zebrały po sześć oczek – POS Telak, ŚKC Beck i KKC Chudziński. Bezpośredni spadek na zaplecze krajowej elity notuje natomiast TKC Jakubowski, który sezon kończy z dwiema wygranymi – przeciw POS Telak i AZS Bosek. Ich miejsce zajmie triumfator 2. PLC – KKC Bąk. 

Nowy sezon 1. PLC startuje w dniach 12-13 grudnia. 

Emocji nie zabrakło też na zapleczu pierwszej dywizji. Na dwóch ostatnich miejscach oznaczających spadek znaleźli się KKC Gieleciak i POS Szeliga Miejsce barażowe zajął CCC Janowski, który o utrzymanie zmierzyć się miał z PKC Górny. Z naszych informacji jednak wynika, że żadna z tych dwóch drużyn nie przystąpi do nowego sezonu PLC w związku z czym, kierownictwo Ligi przyznało dziką kartę zespołowi z Krakowa, zaś POS Szeliga zagra baraż z MCC Tarczyński (trzecie miejsce trzeciej ligi), aby w sportowy sposób wyłonić ósmy zespół do drugiej dywizji. Zwycięstwo na trzecim poziomie rozgrywkowym odnieśli GCC Światkowski z bilansem 7 wygranych i jedną porażka. 

Komplet wyników na: https://curlingevent.pl/event/PLC2020/classification

 

Wojciech Nowakowski i redakcja Curling Poland