© WCF

Mistrzostwa Świata w Stavanger 2019 - dzień szósty

WNWojciech Nowakowski / 26 kwietnia 2019

Zuzanna Rybicka i Bartosz Dzikowski zwycięstwem pożegnali się mistrzostwami świata w Stavanger. Z kolei wygrana naszej reprezentacji seniorów dała im awans do fazy play-off.

W swoim ostatnim spotkaniu nasza para mieszana zmierzyła się z najsłabszą w grupie F drużyną z Kosowa. Początek meczu należał do Polaków – pierwszą partię wygrali za dwa punkty, a kolejne cztery za jeden. W szóstym endzie dwa oczka trafiły na konto rywali z Bałkanów, jednak w siódmym aż 4:0 zwyciężyli Biało-Czerwoni, przypieczętowując triumf w całym meczu 10:2.

„Polską” grupę wygrali Rosjanie, którzy w ostatnim meczu pokonali Amerykanów 5:4. Wraz z Hiszpanami, którzy zwyciężyli ze Słoweńcami 6:1, te drużyny miały na koncie 6 wygranych i porażkę i według wyników Draw Shot Challenge Sborna okazała się najlepsza przed USA. Polacy zajęli czwarte miejsce, przed Łotyszami, którzy wyprzedzili Słoweńców dzięki wygranej 9:5 z Grekami.

Do fazy play-off awansowały też reprezentacje Szwecji, Kanady, Japonii (grupa A), Węgier, Szwajcarii (grupa B), Australii, Czech (grupa C), Estonii, Norwegii, Szkocji (grupa D), Anglii, Finlandii i Nowej Zelandii (grupa E).

Nasi seniorzy w porannym meczu zmierzyli się z bezpośrednim rywalem do zajęcia trzeciego miejsca w grupie, Irlandczykami. Pierwsza partia została wyzerowana, w drugiej Polacy zdobyli jeden punkt. Reprezentanci Zielonej Wyspy odpowiedzieli na to wygraną 2:0 w endzie trzecim i 1:0 w czwartym. Biało-Czerwoni w piątej partii odrobili punkt straty, jednak rywale triumfowali 1:0 w partii szóstej. Kluczowa okazała się siódma partia, w której nasza reprezentacja zainkasowała pięć punktów, wychodząc na prowadzenie 7:4. Takim też wynikiem zakończyło się to spotkanie, dając awans do fazy play-off Polakom.

W meczu kwalifikacyjnym do ćwierćfinałów OldCurlers będą musieli zrewanżować się za porażkę w fazie grupowej Szwajcarom. Helweci zajęli drugie miejsce w grupie C po porażce 3:7 ze Szkotami.

Pewni gry w ćwierćfinałach są zwycięzcy grup – oprócz Szkotów są to Szwedzi, Kanadyjczycy i Duńczycy. Pozostałe pary gier kwalifikacyjnych tworzą Amerykanie i Niemcy, Norwegowie i Nowozelandczycy oraz Walijczycy i Australijczycy.