WCF: Konsultacje dotyczące propozycji zmian zasad

28 grudnia 2021 · Paweł Świątkowski

Grupa “Maximising the Value” przy Światowej Federacji Curlingu zakończyła niedawno pierwszą fazę konsultacji propozycji zmian do zasad gry w curling. Przypomnijmy, że chodzi o trzy zasady zaproponowane we wrześniu tego roku: thinking time na end, zakaz ticków oraz brak extra endów w rundzie round robin. Jak przyznaje sama grupa, większość opinii na temat propozycji była negatywna, w związku z czym rozważane są dalsze ich modyfikacje.

Thinking time na end

Obecnie każda drużyna posiada pewną pulę czasu do wykorzystania w całym meczu na “zastanawianie się” (tj. czas kiedy kamienie nie są w grze). Proponowana zmiana tej zasady to danie każdej z drużyn czasu na enda - cztery minuty na każdy z pierwszych pięciu endów oraz 4:15 w pozostałych.

Komentarze do tej propozycji zwracały uwagę na potencjalny problem konieczności spieszenia się w ofensywnych endach z dużą liczbą kamieni w grze, gdzie czas przeznaczony na rozgrywanie byłby identyczny jak w “prostszych” endach. Pojawił się też pomysł “małych czasów” – kilku krótkich przerw do wykorzystania podczas meczu, w czasie których jednak nie byłaby dozwolona konsultacja z trenerem.

Zakaz ticków

Tick to zagranie odsuwające kamień w strefie wolnych strażników na bok toru, bez usuwania go z gry (zobacz film). Jest ono wykorzystywane przez drużyny do narzucenia defensywnego stylu gry. To z kolei czasem uważane jest za złe dla widowiska, bowiem drużyna z przewagą punktową jednie “dowozi” rezultat do końca, nie dając szans przeciwnikowi na zdobycie wielu punktów. Propozycja zmian zakłada zakaz odsuwania tickiem strażników, które stoją na center line.

Propozycja modyfikacji tego pomysłu mówi o wyznaczeniu jedynie konkretnej części center line, w której obowiązywałby zakaz - jednej na długie strażniki (daleko od domu), drugiej na krótkie. Zwrócono również uwagę na, być może nieuzasadnioną, różnicę w traktowaniu center guardów i corner guardów. Niektóre komentarze mówiły też, że zasada powinna obowiązywać jedynie w kilku ostatnich endach.

Brak extra endów w round robin

Zgodnie z propozycją, po remisie w regulaminowej liczbie endów zamiast rozgrywania dodatkowego enda miałby się odbyć draw shot challenge, w którym każda z drużyn rzucałaby jeden kamień. Zwycięzca wygrywałby mecz, otrzymując dwa punkty, natomiast przegrany - jeden punkt. Działoby się tak w odróżnieniu od “normalnych” zwycięstw, za które przyznawano by 3 punkty.

Ze względu na negatywny odbiór tej propozycji, Światowa Federacja Curlingu zadecydowała o nietestowaniu jej podczas najbliższych mistrzostw świata kobiet i mężczyzn, jak pierwotnie planowała. Decyzje o testowaniu pozostałych dwóch propozycji podczas MŚ zapadną w styczniu.

Uzasadnienie propozycji

Uzasadnienia każdej z propozycji można znaleźć (po angielsku) na stronach im poświęconym: