Mistrzostwa Świata w Stavanger 2019 - podsumowanie

5 maja 2019 · Wojciech Nowakowski

© WCF
© WCF

W Stavanger ucichły już kamienie szorujące po lodzie podczas mistrzostw świata par mieszanych i seniorów. Zapraszamy na krótkie podsumowanie końcowych rozstrzygnięć tych zmagań.

 1/8 finału pokazała, jak bardzo nieprzewidywalne potrafią być rozgrywki par mieszanych – dwukrotni mistrzowie świata, Węgrzy przegrali z Japończykami, natomiast Szwajcarzy stracili szansę na obronę tytułu, ulegając Australijczykom. Drużyna z Antypodów okazała się rewelacją turnieju – po wygraniu grupy C i wspomnianym wyeliminowaniu Helwetów ograli w ćwierćfinale Japończyków, awansując do strefy medalowej. Tam jednak czekało ich starcie z największymi potęgami – w półfinale Szwedzi pokonali ich 7:5 w ośmiu endach, natomiast w meczu o brąz ulegli Amerykanom 4:5 dopiero po dogrywce. Złoty medal trafił do Anny Hasselborg i Oskara Erikssona, którzy w finale pokonali Kanadyjczyków 6:5.

Seniorskie mistrzostwa świata mężczyzn były wielkim sukcesem reprezentacji Polski, która weszła do fazy play-off. Walkę o ćwierćfinał ze Szwajcarami jednak przegrali, a ci dotarli do strefy medalowej, razem ze Szkotami, Duńczykami i Kanadyjczykami. W finale zmierzyły się reprezentacje państw najbardziej kojarzących się z curlingiem – ojcowie tego sportu przegrali jednak z ekipą spod znaku klonowego liścia 5:7. W meczu o brąz Duńczycy pokonali Helwetów 7:4.

Turniej żeński również zakończył się triumfem Kanady – w finale ograły Dunki 10:1. Te dwie drużyny zwyciężyły w swoich grupach w pierwszej fazie zawodów, potwierdzając dominację w półfinałach. Do tej fazy nie dotarły Szwedki i Amerykanki – Trzy Korony dowodzone przez legendarną Anette Norberg przegrały ze Szkotkami, natomiast USA uległo Szwajcarkom. W meczu o brąz Helwetki pokonały Szkotki 8:3.