Galante Bajbory 2018 - podsumowanie

23 września 2018 22:56 Aleksander Grzelka

W najbardziej łódzkim z turniejów w Polsce zwyciężył Curling Team Łódź (skip Adela Walczak), wygrywając w finale z POS Monkey Man Łódź. Czy mogło być jeszcze bardziej „łódzko”?

Mogło być, ponieważ w meczu o brąz do ostatniego zagrania ważyły się losy spotkania pomiędzy MCC Korolko i Najnowszym Najlepszym (jednak już nie 😉) POS Łódź. W decydującym zagraniu kamień Bartka Klimasa po wybiciu wytoczył się jednak z domu i po medal sięgnęła drużyna z Warszawy. Gdyby losy potoczyły się inaczej mielibyśmy całe podium w łódzkich drużynach.

<<<Zapowiedź>>>

Galante Bajbory mają być w kolejnych latach pierwszym turniejem sezonu na hali Curling Łódź. W tegorocznej edycji udział wzięły 24 zespoły. W piątek i w sobotę rozegrano po 6 kolejek (ostatnie zaczynały się o 21:30), w niedzielę 4. Tak gęste rozmieszczenie meczów doprowadziło do jednej znaczącej niedogodności. Cztery drużyny z grupy „Śródmieście” skończyły swoje potyczki ok 23:30 w sobotę, a zameldować musiały się następnego dnia już o 8:00. Biorąc pod uwagę logistykę, kąpiele czy jedzenie dawało to od 5 do 6 godzin na sen.

 


Sygnał przedostatniego enda wybrzmiewał po 90 minutach gry, co sprawniej grającym drużynom pozwalało na rozegranie 8 endów.  Na pochwałę w kierunku organizatorów zasługuje fakt, że na hali pojawił się elektroniczny, dobrze widzialny zegar odliczający czas do sygnału.

A co się działo na lodzie? Przed zawodami w każdej z grup (Niciarniana, Przędzalniana, Włókiennicza) można było wskazać faworyta. CTŁ i Monkey Man wygrali wszystkie swoje mecze grupowe. Potknięcie zaliczył przygotowujący się to TK o ME ŚKC Marlex ulegając 5:9 Najnowszemu (wtedy jeszcze) Najlepszemu POS Łódź. Po raz pierwszy na hali zobaczyliśmy m.in. dwie nowe drużyny niedosłyszących (Mig Gliwice).

Po pierwszej fazie zespoły sklasyfikowano w trzech grupach (Górna, Śródmieście, Doły), w których rozpisano drabinki play-off według par 1 vs 8, 2 vs 7, 3 vs 6, 4 vs 5. W tym przypadku łodzianki w nagrodę za pierwszą pozycję trafiły na ostatnią drużynę Górnej, czyli… wspomniany wyżej Marlex zmagający się z brakami kadrowymi. Jeremi Telak przebywa obecnie w Szwecji, zaś Kuba Głowania w sobotę nie grał, co sprawiło, że na starcie z łodziankami wyszli w składzie Tomek Zioło, Michał Kozioł, Bartosz Dzikowski. Mecz został ułożony już w pierwszym endzie, kiedy to gospodynie zdobyły 5 punktów. Katowiczanie nie byli w stanie odrobić tej różnicy do końca meczu.

W niedzielę Curling Team Łódź wygrał półfinał z MCC Korolko 4:2. W finale pokonał POS Monkey Man Łódź 7:3. Szczególnie wysoką formą wykazała się Adela Walczak, grająca na czwórce i jako skip. Na losach meczu zaważył jej doskonały wjazd w 4. endzie na 4foot po jeden punkt w sytuacji, kiedy „Małpy” miały 4 kamienie w domu. Zamiast utraty od 2 do 4 punktów, CTŁ powiększył przewagę do 5:2. Dla Monkey Mana była to pierwsza porażka na hali Curling Łódź (1 wygrany mecz pokazowy, 4 remisy na The Grand Opening Bonspiel, 5 zwycięstw na Galantych Bajborach).

W niedzielę łodzianki wspomógł Kasper Knebloch w zastępstwie za Zuzę Rybicką. Dziewczyny (wśród nich jeszcze Basia Karwat oraz Maria Stefańska) wystąpiły na zawodach bez swojej standardowej czwórki i skipa czyli Marty Szeligi-Fryni. Wynikało to z faktu, że grała ona z mężem, Pawłem, w turnieju par mieszanych WCT w Tallinnie. Nadmienimy, że po 2 wygranych meczach starli się oni z brązowymi medalistami olimpijskimi z Soczi (Skaslien/Nedregotten), a spotkanie przegrali dopiero po extra endzie.


Not bad, Curling Team Łódź, not bad.


Klasyfikacja końcowa:

GRUPA GÓRNA

1

POS Curling Team Łódź

2

POS Monkey Man

3

MCC Stolarek

4

Najnowszy Najlepszy POSŁódź

5

ŚKC Marlex

6

MCC Bez Endu

7

SCC Wa Ku'ta TriCity

8

SCC Wa Ku'ta Baltic Team

 

GRUPA ŚRÓDMIEŚCIE:

1

KKC Tamagotchi

2

KKC Trzy Kropki

3

AZS Gliwice Turbo Mopy

4

PKC Poznań

5

MCC Siła Coriolisa

6

AZS Gliwice Ice Rockets

7

SCC Wa Ku'ta Foczki z Zatoczki

8

KKC BDD

 

GRUPA DOŁY:

1

AZS Gliwice Stare Pierniki

2

POS Happy End

3

MCC Team Kubak

4

Mig Gliwice M

5

KKC Mieszanka Krakowska

6

POS Fazi

7

KKC Przekrój

8

Mig Gliwice K

 

Wszystkie wyniki znajdziesz na curlingevencie.