Galante Bajbory 2018 - zapowiedź

20 września 2018 11:17 Katarzyna Staszczak

Jeszcze nie opadł kurz po MP Mixtów a spieszymy z zapowiedzią drugiego po The Grand Opening Bonspiel łódzkiego turnieju towarzyskiego. W dniach 21-23 września na torach Curling Łódź zostaną rozegrane Galante Bajbory. Wedle informacji od organizatorów będzie to turniej cykliczny organizowany na początku sezonu.

 

 

Na początek trochę wiedzy o samej nazwie. Galante Bajbory to w łódzkiej gwarze "piękne, dorodne kamienie". 5. września 2017, czyli około rok przed otwarciem hali na facebookowym fanpejdżu Curling Łódź pojawił się powyższy obrazek. W komentarzach szybko rozpoczęła się zaciekła wymiana regionalizmów między curlerami z tamtych okolic wskazująca, że w województwie łódzkim owych regionalizmów jest całkiem sporo.

Pozdrawiamy serdecznie uczestników, a po wyjaśnienia zapraszamy do słowniczka na końcu artykułu :)

 

W turnieju biorą udział 24 drużyny. Kryterium przyjęcia na zawody była kolejność zgłoszeń, a miejsca rozeszły się w.. półtora dnia. Uczestnicy podzieleni są początkowo na trzy grupy - Niciarniana, Włókiennicza i Przędzalniana - w których rozgrywają trzy mecze systemem szwajcarskim. Wspomniane grupy noszą nazwy trzech łódzkich ulic. Gdzie leżą i z czego są znane?

 

Włókiennicza, przed 1967 roku zwana Kamienną, znajduje się w centrum miasta między ulicą Wschodnią a Kilińskiego. Ze względu na jednolitą zabudowę i specyficzny klimat była kilkukrotnie planem filmowym. Wystąpiła w filmach “Kroll” Pasikowskiego,  “Powidoki” Andrzeja Wajdy, oraz “W ciemności” Agnieszki Holland. Przy jednej z kamienic przy ul. Włókienniczej znajduje się rzeźba “Kochanków z ul. Kamiennej” upamiętniająca Agnieszkę Osiecką.

Kadr z filmu “Powidoki”, ulica Włókiennicza

 

Ulica Niciarniana znajduje się na Widzewie. Tą samą nazwę nosi również stacja PKP między Widzewem a Fabryczną. Ulica znana jest głównie z leżącej przy niej od XIX w. fabryki, aktualnie funkcjonującej jako Ariadna S.A. Fabryka Nici.  Niciarniana daje się niestety we znaki łódzkim kierowcom gdyż jest wąska, często się korkuje i posiada felerny tunel który przy większych deszczach bywa zalewany.

 

:(

 

Przędzalniana również znajduje się w dzielnicy Widzew. Krzyżuję się z jedną z największych arterii miasta czyli al. Piłsudskiego. Warto wspomnieć, że na ścianie kamienicy przy Przędzalnianej 8 od 2003 roku znajduje się tabliczka informująca, że to miejsce jest geometrycznym środkiem Łodzi.

 

Ulica Przędzalniana 8

 

Ulice już odwiedziliśmy, teraz wchodzimy w obszar łódzkich osiedli i dzielnic i zaczynamy rozgrywki pucharowe. Po rozegraniu wspomnianych trzech kolejek z ośmiu najlepszych drużyn zostaje utworzona Grupa Górna - 1. i 2. miejsca z grup + dwie najlepsze drużyny z 3. miejsc, z kolejnych ośmiu drużyn Grupa Śródmieście, ostatnie osiem drużyn - 7. i 8. miejsca z grup + dwie najsłabsze drużyny z 6. miejsc -  trafia do Grupy Doły (a właściwie Bałuty-Doły jeśli użyć pełnej nazwy).

 

Każda z grup sobotę kończy rozgrywając mecz ćwierćfinałowy. W niedzielę wszystkie grupy grają półfinały, finały oraz mecze o brąz. Grupy Górna i Śródmieście dodatkowo grają mecze o rozstrzygnięcie miejsc 5-8 w grupach. Łatwo zauważyć, iż cztery drużyny z grupy Doły kończą turniej w sobotę. Prawdę powiadają, że Bałuty to niebezpiecznie miejsce...

 

Nagrody pieniężne za miejsca 1-3 są przydzielane w każdej grupie. Dzięki temu turniej jest atrakcyjny także dla mniej zaawansowanych drużyn. W Górnej wynoszą odpowiednio 1000zł (i tytuł zwycięzcy Galantych Bajborów), 700zł i 500zł, w Śródmieściu 500zł, 400zł i 300zł zaś w Dołach 300zł, 200zł i 100zł. Wedle naszej wiedzy to pierwszy tego typu format rozgrywek w Polsce.

 

A kogo mamy na liście startowej? Na turnieju pojawią się przedstawiciele aż siedmiu polskich klubów curlingowych zrzeszonych w PFKC. Najliczniejszą grupę stanowią zespoły grające w barwach Polskiej Organizacji Sportowej Łódź oraz Krakowskiego Klubu Curlingowego - po pięć drużyn. Zobaczymy też pięć drużyn z Gliwic - trzy reprezentujące AZS i dwa zrzeszone w klubie niesłyszących MIG Gliwice. Pojawią się również dwa zespoły z Sopot CC Wa’kuta oraz pojedyncze reprezentacje Śląskiego Klubu Curlingowego i reaktywowanego niedawno Poznańskiego Klubu Curlingowego. Wszystkim startującym życzymy galantego grania!

 

Słownik łódzkich słów nieoczywistych:

 • tytka - torebka papierowa
 • angielka - bułka paryska
 • migawka - bilet okresowy
 • krańcówka - pętla tramwajowa/autobusowa
 • leberka - pasztetowa/wątrobianka
 • brzuszek - surowy boczek
 • chechłać - kroić tępym narzędziem
 • siajowo - podłej jakości, niewiele wart
 • sładne - łatwo lub ładnie
 • przylepka - kromka chleba odkrojona z brzegu bochenka, piętka
 • żulik - chleb turecki z rodzynkami
 • gouda - wódka
 • ciekać - biegaćuciekać
 • chynchy - zarośla, krzaki; także miejsca zaniedbane, podejrzane
 • śnupa - pysk
 • lajpo - (albo “limo”) zasinienie pod okiem od uderzenia

 

Źródła wiedzy:

http://lodz.eska.pl/poznaj-miasto/lodz-5-rzeczy-ktore-powinienes-wiedziec-o-wlokienniczej-ale-boisz-sie-zapytac-koniecznie-sprawdz/71990

http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,23716992,ulica-niczyja-brak-odpowiedzialnych-za-utrzymanie-tunelu-na.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kochankowie_z_ulicy_Kamiennej

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/30280,lodz-geometryczny-srodek-miasta-lodz---ulica-przedzalniana-8.html