Curling pod Tatrami 2019

04 February 2019 20:52 Katarzyna Staszczak

W dniach 15-31 marca odbędzie się trzecia edycja Curlingu pod Tatrami - ogromnego curlingowego wydarzenia cyklicznie organizowanego przez Krakowski Klub Curlingowy. 15-17 marca zostanie rozegrany 3. Podhalański Turniej Par Mieszanych, 26-28 odbędzie się obóz treningowy a bezpośrednio po nim, 29-31 marca, 4. Podhalański Turniej Curlingowy. Czym jest ten festiwal? Jak wyglądał w przeszłości? Przyjrzyjmy się mu!
 

Curling pod Tatrami zagościł już na stałe na mapie polskich wydarzeń curlingowych. Pierwszy turniej w Czarnym Dunajcu został rozegrany w 2016 roku w styczniu. Wzięło w nim udział 20 drużyn i zwycięzcami - oraz pierwszymi posiadaczami pamiątkowych ciupag - została drużyna Team Cesarz. Wyniki z tamtego turnieju można odnaleźć tutaj: http://curling.pl/tournaments/i-podhalanski-turniej-curlingowy

fot. KKC

Rok później wyklarowała się forma, w jakiej Curling pod Tatrami istnieje dziś. Na trzy marcowe tygodnie lodowisko w Czarnym Dunajcu trafia pod opiekę krakowian, którzy organizują tam aż dwa turnieje, obóz i całkiem sporo innych curlingowych wydarzeń. W tym czasie na lód nie mają wstępu łyżwiarze - znajdują się tam cztery tory służące tylko i wyłącznie do gry w curling!

fot. KKC

Wydarzenie otwierające - Podhalański Turniej Par Mieszanych jest pierwszym i do niedawna jedynym w Polsce cyklicznym, towarzyskim turniejem tej odmiany curlingu. Pierwszy raz został rozegrany w 2017 roku - wcześniej, by zagrać pary mieszane trzeba było jechać conajmniej do Pragi. Na uwagę zasługuje fakt rozgrywania na nim meczy 8-endowych z pomiarem czasu thinking-time, co wciąż w przypadku par mieszanych w Polsce jest unikatowe.

fot. KKC

Przed turniejem głównym odbywa się drugi coroczny, obok Mazury Curling Festivalu, obóz treningowy. Skierowany jest głównie dla początkujących i średniozaawansowanych zawodników dając im świetną okazję do szybkiego podniesienia swoich umiejętności. W poprzednich latach trenerami byli m.in. Gordon McIntrye, Lars Berg a także polskie instruktorki: Marta Pluta oraz Agnieszka Schroeder. Bezpośrednio po obozie odbywa się turniej towarzyski - co warto podkreślić również z ośmioma endami i pomiarem czasu. Mocnym atutem turnieju (jak i całego wydarzenia) jest aspekt towarzysko-integracyjny. Szkoła, na terenie której znajduje się lodowisko posiada sugerowaną przez organizatorów bazę noclegową co sprawia, że na mecze chodzi się pieszo, a na obiad można skoczyć do karczmy znajdującej się po drugiej stronie drogi. A to wszystko z widokiem na Tatry!

fot. KKC

W minionej edycji zawodnikom Krakowskiego Klubu Curlingowego udało się też zorganizować i rozegrać mini ligę dla mieszkańców Czarnego Dunajca, poprowadzić piknik rodzinny w wolny weekend, przeprowadzić szereg treningów dla dzieci i młodzieży z okolicznej szkoły, a także treningów otwartych dla mieszkańców. W czasie gdy na lodzie nie odbywają się żadne wydarzenia, istnieje możliwość wynajmu toru wraz z wypożyczeniem potrzebnego do gry sprzętu oraz opieką instruktorską.

fot. KKC

Na stronie http://curlingpodtatrami.pl/cpt możecie znaleźć więcej informacji o Curlingu pod Tatrami a także zarejestrować się na wydarzenia (rejestracja jest otwarta do 18 lutego!). Polecamy też wydarzenia na facebooku:

https://www.facebook.com/events/2053334961398665/ - Turniej Par

https://www.facebook.com/events/322831398336080/ - Turniej Główny