Podsumowanie działalności Curling Poland - VIII-XII 2018

31 grudnia 2018 14:40 · Aleksander Grzelka

© WCF
© WCF

200? 500? 2000? Ile osób odwiedziło Curling Poland przez ostatnie 4 miesiące? Co się udało, a co nie w 2018 roku i co planujemy w kolejnym? 😉 Jeśli podoba Ci się, to co robimy, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Curling Poland powstał ponad 5 lat temu dzięki Pawłowi Świątkowskiemu.

Curling Poland, wtedy jeszcze pod adresem curling-poland.com, powstał w 2013 roku. Serwis był próbą stworzenia tego, czego mi (i innym curlerom również) brakowało: miejsca, w którym publikowane byłyby wyniki z polskich turniejów towarzyskich. Pierwsza wersja składała się przede wszystkim z listy wyników oraz turniejów, z odświeżaniem na żywo (dość nowatorską jak na tamte czasy rzeczą). Artykuły z aktualnościami były głównie "doczepką", podsumowującą rezultaty - nie było generowania tabel turniejowych, stąd konieczne stało się ręczne wpisywanie końcowych klasyfikacji. Ta forma jednak na dłuższą metę nie sprawdziła się, głównie ze względu na brak zainteresowania organizatorów polskich bonspielów. Wtedy w biurach zawodów królowały skomplikowane arkusze excelowe, a serwis nie był w stanie zapewnić bycia ich zamiennikiem, a jedynie publikację wyników online. Jako pierwsze zlikwidowana została więc sekcja "na żywo", a jakiś czas potem nacisk zaczął przenosić się z publikacji wyników na newsy. Nadal bowiem nie istniało żadne miejsce, które próbowałoby zbierać i opisywać poszczególne wydarzenia w polskim curlingu.

24 sierpnia 2018 roku nastąpiło wprowadzenie nowej odsłony naszego serwisu. Tego dnia po dłuższej przerwie pojawiły się dwa artykuły zwiastujące więcej treści. Przy okazji, stopniowo implementowano techniczne poprawki oraz rozszerzono skład redakcji. Obecnie osobami, które regularnie tworzą teksty są Paweł Świątkowski, Wojciech Nowakowski, Bartosz Dzikowski, Katarzyna Staszczak, Aleksander Grzelka.

W tym składzie napisaliśmy 63 artykuły. Rekord intensywności pobiliśmy w listopadzie (25 tekstów), kiedy Wojciech pisał regularne relacje z frontu Mistrzostw Europy, zaś w samej Polsce działo się niemało.

Staliśmy się medium, które regularnie informuje o najważniejszych wydarzeniach związanych z curlingiem w kraju i za granicą. Dostarczamy newsy z naszego świata setkom osób. Po nasze artykuły sięgają większe media, w tym portal sportowefakty.wp.pl czy Gazeta Wyborcza. Dzięki naszym działaniom, relacjom często z pierwszej ręki, więksi gracze mogą łatwiej nagłaśniać sprawy curlingowe. Widzieliśmy to przy okazji dokooptowania nowych członków do PZC czy też grudniowego Zjazdu PZC.

Czasami moce przerobowe naszej redakcji były jednak za małe. Nie udało się zrealizować niektórych z zapowiedzianych artykułów, a część pojawiła się później niż planowaliśmy.  Nie przeprowadziliśmy wszystkich zakładanych zmian na portalu, nie przygotowaliśmy kolejnych odcinków historii polskich drużyn curlingowych oraz nie zamieściliśmy dodatkowych wywiadów poza tymi, które na bieżąco udzielali zawodnicy podczas zawodów.

Liczymy jednak, że nie wpłynęło to na odbiór naszych starań 😊 Jeśli doceniacie, to co robimy, dajcie znać. Czekamy też na słowa krytyki i propozycje, na co powinniśmy w przyszłości zwrócić uwagę.

A jeśli już o przyszłości mowa, to jak będzie wyglądał 2019 rok na Curling Poland?

Będziemy kontynuować, to co do tej pory stworzyliśmy. Możecie się zatem spodziewać regularnych zapowiedzi i podsumowań zawodów w Polsce. To co dzieje się za granicą dalej będą śledzić Kasia (występy Polaków) i Bartek (Echa z zagranicy). Szykują się również nowe artykuły spod ręki Pawła, kolejne odcinki pamiętnika początkującego curlera oraz relacje z największych imprez ze strony Wojtka. Nie odpuścimy też tematów curlingowo-politycznych. 😉

W planach ‘technicznych’ mamy reorganizację zakładek na stronie, kategorii artykułów i przygotowanie podstrony dla początkujących.

Artykuły i serie, które będą wprowadzane stopniowo w zależności od możliwości redakcji to:

- Trenuj z Curling.pl – Seria artykułów przybliżających plany treningowe czołowych polskich drużyn

- Wywiady z zawodnikami

- Artykuły poświęcone historii curlingu w Polsce

- Przybliżenie realiów curlingu na wózkach

Żeby osiągnąć powyższe potrzebujemy też Waszej pomocy. 😊 Rekrutacja do redakcji jest otwarta i zapraszamy każdego, kto jest w stanie od czasu do czasu napisać artykuł. 😊  

 

Statystyki

 

Na koniec garść statystyk za minione cztery miesiące. Odwiedziło nas prawie 4 tys. użytkowników, w tym 734 powracało na portal. Średni czas trwania sesji wynosi 1 minutę 25 sekund. Strona zaliczyła 14 605 odsłon, w tym 11 786 unikalnych.

 

Ruch w mediach społecznościowych wypływa przede wszystkim z Facebook’a – 89,56%. Za nim uplasował się Twitter (10,07%) oraz reddit – 0,37%. Częściej czytacie nas na smartfonach (52,53% odsłon) niż na desktopach (44,51%) czy tabletach (2,96%).

Nasza strona pojawia się bardzo wysoko w zapytaniach Google’a (hasła „curling”, „curling Polska”), co sprawia, że istnieje duża szansa, że ktoś chcący zapoznać się z tematyką curlingu trafi właśnie do nas.

Wśród artykułów największe zainteresowanie wzbudziły te związane z polityką. Relacja z fiaska negocjacji między PZC a PFKC zaliczyła rekordowe 747 unikalnych odsłon. Wynika to z faktu, że news ten był często udostępniany w mediach społecznościowych i dotarł do wielu redakcji oraz polityków, którzy chętnie podejmowali temat wpływający na wizerunek partii rządzącej i Ministerstwa Sportu i Turystyki. Poniżej zamieszczam listę 15 najchętniej czytanych artykułów.

 

 

***

Ze swojej strony pragnę gorąco podziękować całemu Zespołowi – Kasi, Pawłowi, Wojtkowi i Bartkowi. Każdy dołożył  sporą cegiełkę do tego, jak wygląda Curling.pl. Dzięki Waszej pracy ok. 4 tys. osób zajrzało na Curling.pl. Osobiście szczególnie cenię te momenty, kiedy pojawia się gorący temat (głównie za sprawą PZC) i wspólnymi siłami tworzymy artykuł. Mam nadzieję, że razem będziemy dalej rozwijać największą stronę poświęconą curlingowi w Polsce! [AG]