Alberta najlepsza w Kanadzie. Echa z zagranicy #6

18 marca 2019 10:28 Bartosz Dzikowski

Drużyny z Alberty zdominowały tegoroczne mistrzostwa Kanady. W MŚ na wózkach pierwsze złoto dla Chińczyków.

Mistrzostwa Kanady kobiet i mężczyzn to najważniejsze zawody curlingowe, które rozegrano w ostatnich tygodniach. W obu kategoriach złote medale wywalczyli reprezentanci Alberty. Wśród kobiet dość niespodziewanie najlepsza okazała się nowa drużyna Chelsea Carey. Zawodniczki z Calgary w finale pokonały faworyzowaną drużynę Rachel Homan (Ontario), pomimo że po czterech endach przegrywały już 1:5! Dzięki konsekwentnej grze i kilku pomyłkom Homan przy ostatnich zagraniach doprowadziły one do wyrównania i zwyciężyły w dogrywce. Warto wspomnieć, że zarówno w 10., jak i w 11. endzie ekipa z Ontario miała szansę na wygranie spotkania - w obu przypadkach Homan wjeżdżała na four-foot, ale w obu przypadkach zagrała nieco za słabo i szczotkujące nie były w stanie dociągnąć kamienia we właściwe miejsce. Brąz dla Saskatchewan (Robyn Silvernagle). Jako niespodzianki można uznać słabszą postawę drużyn Jennifer Jones (team Canada, 7. miejsce) i Tracy Fleury (Manitoba, brak awansu do czołowej ósemki).

 

Alberta wygrywa mistrzostwa Kanady kobiet...

Po kobietach przyszedł czas na mężczyzn. W tegorocznym Brierze Brad Gushue próbował wywalczyć trzecie z rzędu mistrzostwo Kanady, ale ostatecznie zakończył zawody poza podium. Do finału dotarły zaś dwie drużyny z… Alberty - reprezentacja tej prowincji pod wodzą Kevina Koe oraz grająca z dziką kartą drużyna Brendana Bottchera. W decydującym spotkaniu jednym punktem zwyciężyła ekipa Koe, która w całych mistrzostwach ani razu nie zaznała goryczy porażki! To dopiero piąty taki przypadek od czasu wprowadzenia play-offów i za każdym razem dokonywała tego drużyna z Alberty! Po raz ostatni Kevin Martin w latach 2008 i 2009. Dla Bottchera to druga z rzędu porażka w finale mistrzostw Kanady. Brąz dla północnego Ontario (Brad Jacobs).

 

… i mężczyzn

W ostatnim czasie rozegrano również zimową Uniwersjadę. Złote medale wywalczyli na niej Norwegowie (Magnus Ramsfjell) i Szwedki (Isabella Wranaa). Srebro dla Kanadyjczyków i Koreanek, a brąz dla Rosjanek i Brytyjczyków. Czwarte miejsce w rywalizacji kobiet zajęła Wielka Brytania pod wodzą Sophie Jackson. Szkotki zobaczymy na mistrzostwach świata kobiet po tym, jak pokonały one drużynę Eve Muirhead w finale krajowego czempionatu. Pomimo tego, to drużyna Muirhead miała wystąpić na MŚ (taki był plan Scottish Curling z początku sezonu), ale ostatecznie decyzja została zmieniona i to młodsza drużyna Jackson wystąpi w Silkeborgu.

W marcu rozdano także medale dla w mistrzostwach świata w curlingu na wózkach. Pierwsze złoto w historii wywalczyli w tej kategorii Chińczycy (Haitao Wang), którzy pokonali w finale Szkotów (Aileen Neilson). Brąz dla Koreańczyków (Jinho Cha). Dopiero dziesiąte miejsce zajęła reprezentacja Kanady, co oznacza, że podobnie jak Amerykanie i Niemcy, w przyszłym roku będzie musiała rywalizować w mistrzostwach świata grupy B!

 

Mistrzowie świata w curlingu na wózkach

Co w najbliższym czasie? Przede wszystkim mistrzostwa świata kobiet, które rozpoczną się w ten weekend w duńskim Silkeborgu. Na przełomie marca i  kwietnia do gry w MŚ przystąpią natomiast panowie.