Zapowiedź ISS Atlas WCT Mixed Doubles Łódź

27 listopada 2018 12:41 Katarzyna Staszczak
© WCF / Richard Gray

Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się w Polsce historyczne wydarzenie. W dniach 29.11 - 2.12 zostanie rozegrany ISS WCT Atlas Mixed Doubles Łódź - pierwszy w Polsce turniej spod szyldu World Curling Tour. Wezmą w nim udział pary z Rosji, Francji, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Białorusi, Węgier, Anglii, Szkocji, Słowacji, Węgier i oczywiście Polski.

Wśród wielu znanych nazwisk na liście startowej znajdują się m.in. brązowi medaliści igrzysk olimpijskich z Pjongczangu czyli Norwegowie - Kristin Moen Skaslien i Magnus Nedregotten oraz uczestnik tych igrzysk reprezentujący Finlandię - Tomi Rantamaki w parze z Eliną Virtaalą. Zobaczymy też dwie ekipy rosyjskie, brązowych medalistów MŚ Mikstów 2018 czyli Anastasię Moskalevą i Alexandra Eremina oraz Alinę Biktimirovą i Timura Gadzikhanova, którzy zajęli drugie miejsce w tegorocznym turnieju WCT w Geising.

W Łodzi pojawią się również cztery brytyjskie pary. Jedną z nich jest duet Kingan/Strirling czyli tegoroczni reprezentanci Szkocji na MŚ par mieszanych w Ostersund (9. miejsce). Na liście startowej znajdują się też pochodzący z Węgier mistrzowie świata par mieszanych z lat 2013 oraz 2015 czyli Dorottya Palancsa i Zsolt Kiss. Ze Szwecji przybędzie duet w składzie: Joanna Heldin i Kristian Lindstroem. Heldin ma na koncie dwukrotne wicemistrzostwo świata mikstów (2015 i 2016) oraz złoto Mistrzostw Europy 2018 z zespołem Anny Hasselborg (na zawody pojechała jako alternate ale zagrała w trzech meczach). Kristian Lindstroem w latach 2014-2016 grał jako drugi w zespole Niklasa Edina.

Wśród startujących znajduje się też 8 par z Polski. Są to: Katarzyna Staszczak i Aleksander Grzelka, Ewa Nogły i Konrad Stych, Marta Szeliga-Frynia i Paweł Frynia, Adela Walczak i Andrzej Augustyniak, Zuzanna Rybicka i Bartosz Dzikowski, Marta Kubak i Sebastian Lichy, Agnieszka Paszek i Michał Paszek oraz Marta Pluta i Maciej Cesarz. Jak wiemy, zgłoszeń było więcej niż przyjętych.

Uczestnicy są podzieleni na 4 grupy w których rozgrywają mecze systemem każdy z każdym. Z grupy do play-offów awansują dwa zespoły. Sesje treningowe rozpoczną się w czwartkowy poranek a pierwsza kolejka ruszy o 15:45. Faza grupowa potrwa aż do soboty. W niedzielę o 8:30 rozpoczną się ćwierćfinały. Półfinały zostaną rozegrane o 11:30 a finał i mecz o brązowy medal o 14:30. Wyniki będą pojawiać się na tej stronie. Pula nagród wynosi aż 4000 euro, co jest największą sumą wśród wszystkich rozgrywanych do tej pory zawodach na terenie Polski. Zwycięzcy zgarną 1400 euro, srebrni medaliści 900, zaś brązowi 700. Miejsce tuż za podium gwarantuje 400 euro, zaś dla par uplasowanych na pozycjach 5-8 przeznaczone jest po 150 euro.