TKJ o Mistrzostwa Świata Juniorów gr. B / Mistrzostwa Polski Juniorów.

25 listopada 2018 21:41 Aleksander Grzelka
@WCF/Alina Pavlyuchik

W miniony weekend na hali Curling Łódź zakończył się „Turniej Kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata Juniorów gr. B” o randze Mistrzostw Polski Juniorów. Dublet ustrzeliły drużyny warszawskie.

Czemu zawody nie odbyły się pod szyldem Mistrzostw Polski Juniorów? Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zbyt mała liczba zgłoszeń w kategorii żeńskiej. Przypomnijmy, że od niedawna według nowych wytycznych Ministerstwa Sportu i Turystyki niemożliwym jest zgłoszenie tego samego zawodnika zarówno do MPJ jak i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (która jest odpowiednikiem MP do lat 17). W związku z tym najmłodsze drużyny wcale nie kwapiły się do występu w „juniorach”, ponieważ zablokowałoby im to możliwość wywalczenia medalu w OOM. Organizując TK zamiast MPJ, związek zapewnił możliwość występu większej liczbie zespołów.

Turniej miał również rangę MPJ. Ciężko jednak znaleźć o tym informację na stronie internetowej związku. Za każdym razem nazwą zawodów jest „Turniej Kwalifikacyjny…”. Dopiero w regulaminie znajdujemy następujący zapis:

IV. Klasyfikacja MPJ mężczyzn jest ustalana na podstawie kolejności drużyn w TK mężczyzn

U pań zgłosiły się cztery drużyny – KS Warszowice Limonki, CCC Warszawa Team Chmarra, oraz POS Łódź K1 i POS Łódź K2. Rozgrywki zdominowały warszawianki w składzie Karolina Mandes, Marta Leszczyńska, Daria Chmarra. Wygrały one wszystkie swoje spotkania. W finale zmierzyły się z POS K1 (6:3), w barwach której wystąpiła Ewa Nogły. Warto w tym miejscu dodać, że tydzień wcześniej Ewa zagrała z juniorską Waku’tą Sopot na EJCT Prague, zaś jeszcze tydzień wcześniej reprezentowała AZS Gliwice Team Pluta na Gliwice Curling Cup. Mecz o brąz pomiędzy POS K2 a Warszowicami trzymał w napięciu do ostatniej chwili. Można by rzec, że pewien poziom emocji trzymał od samego początku. Tu niczym u Alfreda Hitchcocka zaczęło się od trzęsienia ziemi (po dwóch endach było 4:4!), po czym rywalizacja była wyrównana do ostatniego kamienia, który zagrywała łodzianka – Magdalena Różycka. Wykonała ona dokładny tap, zapewniając swojemu zespołowi brąz.

POS K2 to nowy skład złożony z Emilii Sempołowicz, Kamili Misterki, wspomnianej Magdy Różyckiej oraz Izabeli Włodarek. Szczególnie te dwa ostatnie nazwiska nie są anonimowe w środowisku. Dziewczyny swego czasu stanowiły połowę bodaj najgłośniejszego juniorskiego składu w Polsce – „Czarnych Bobrów”.

W męskich rozgrywkach udział wzięło 7 drużyn. Po dwie z CCC Warszawa (Mlekum i Kornishon), AZS Gliwice (Ice Rockets i Turbomopy), POS Łódź (Rocas Rodantes i M2) oraz KS Warszowice Czwarta Generacja. Zespoły podzielone były na dwie grupy, z których do półfinałów awansowały Mlekum, Ice Rockets, Rocas Rodantes i Turbomopy. W derbach Gliwic „rakiety” odpaliły i nie dały szans swoim rywalom zza miedzy 11:2. Dużo więcej działo się w pojedynko łódzko-warszawskim, który stał na bardzo wysokim poziomie i zakończył się dopiero po ekstra endzie. Często decydowały pojedyncze centymetry zaś widzowie byli świadkami wielu wspaniałych zagrań obu drużyn. Łodzianie pod wodzą Jana Karolewskiego przegrali 3:4 i w finale zameldował się zespół Michała Janowskiego.

Mecz o brąz został poddany walkowerem przez AZS Gliwice. W juniorskim klasyku górą była Warszawa, która odprawiła Ice Rockets 8:1.

W związku z powyższym reprezentacje narodowe juniorów na Mistrzostwa Świata Juniorów gr. B w Lohji (3-10 stycznia 2019) stanowią:

Kobiety: Karolina Mandes, Marta Leszczyńska, Daria Chmarra

Mężczyźni: Filip Chmarra, Rafał Rek, Filip Twardowski, Michał Janowski

 

Końcowa kolejność:

 

Kobiety:
1. CCC Team Chmarra
2. POS Łódź K1
3. POS Łódź K2
4. KS Warszowice Limonki

 

Męzczyźni:
1. CCC Mlekum
2. AZS Gliwice Ice Rockets
3. POS Łódź Rocas Rodantes
4. AZS Gliwice Turbomopy
5. KS Warszowice Czwarta Generacja
6. CCC Kornishon
7. POS Łódź M2