Historia KKC

MKMagdalena Kawecka / 29 października 2018

Krakowski Klub Curlingowy ma szesnaście lat doświadczenia, blisko sześćdziesięciu członków oraz dziesięć na stałe grających drużyn. Klub z Krakowa organizuje treningi otwarte, ferie z curlingiem, Ligę KKC, a także najdłuższe święto olimpijskiego sportu, czyli „Curling pod Tatrami” w Czarnym Dunajcu. A jak było na początku?

Historia klubu z Krakowa rozpoczęła się w 2002 r. O curlingu w Polsce słyszało wtedy niewiele osób. Wśród nich znaleźli się licealiści z V LO w Krakowie z klasy IV E, którzy z pasją śledzili olimpijskie zmagania curlerów. Koledzy ze szkolnej ławy, marząc o udziale w tak dużej imprezie sportowej, założyli Krakowski Klub Curlingowy w dniu 5 października 2002 r. Podczas spotkania założycielskiego uchwalono Statut KKC oraz wybrano pierwsze władze. Prezesem Zarządu klubu został główny pomysłodawca – Bartłomiej Schmidt, Wiceprezesem Grzegorz Chmurzyński, Sekretarzem Marek Szotek, a Skarbnikiem Krzesimir Wąsik. Zarząd KKC uzupełnili Wojciech Sanecki, Krzysztof Kawecki i Łukasz Wilczek. Pierwszymi członkami Komisji rewizyjnej zostali natomiast: Marcin Marek, Elżbieta Buczak oraz Michał Kolarz. Zebranie założycielskie rozpoczęło długi proces rejestracji Klubu, który zakończyła decyzja Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 11 marca 2003 roku o wpisaniu KKC do Ewidencji Klubów Sportowych. Od tego dnia Klub posiada osobowość prawną.

Członkowie stowarzyszenia wciąż jednak nie dotknęli kamienia curlingowego. Te do Polski,  na lodowisko Warszawa Torwar, sprowadzone zostały przez Polską Federację Curlingu w drugiej połowie 2003 r. Na pierwszy trening na lodzie grupa ośmiu studentów z Krakowa wybrała się ponad rok od założenia klubu – w listopadzie 2003 r. Trening na lodowisku Torwar odbył się w jedynie możliwych godzinach – od 23:00 do 4:00 rano. Pierwszym trenerem curlerów z Krakowa był Arkadiusz Detyniecki z Media Curling Club z Warszawy. Zawodnicy KKC odbyli dwa takie treningi nim w październiku 2004 r. przystąpili do pierwszych zawodów rangi Mistrzostw Polski. Dwie drużyny reprezentujące Kraków KKC I (skip Bartłomiej Schmidt) i KKC II (skip Grzegorz Chmurzyński) radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Przy szesnastu zespołach w stawce KKC I zajęło 12. miejsce, natomiast KKC II awansowało do czołowej szóstki, by walczyć o medale. Ostatecznie drużyna z Krakowa zajęła 6. miejsce. Grając na pożyczonym sprzęcie i po dwóch treningach na lodzie, był to i tak wynik powyżej sportowych oczekiwań.   

Pierwszy sukces w Mistrzostwach Polski dla Krakowskiego Klubu Curlingowego wydarzył się w czwartym roku działalności. Curlerzy z Krakowa wciąż trenowali na wyjeździe, niezmiennie nocą, ale tym razem nieco bliżej, bo w Gliwicach. Cztery drużyny z Krakowa ruszając w roku 2006 na III Mistrzostwa Polski nie liczyły na to, że któraś z nich wywalczy miejsce na podium. W meczu o Brązowy medal MP zespół KKC I w składzie Bartłomiej Schmidt, Łukasz Wilczek, Marcin Marek, Grzegorz Chmurzyński pokonał ekipę Arkadiusza Detynieckiego z Warszawy i tym samym krążki w kolorze brązowym przyjechały do Krakowa.

Rok 2006 to nie tylko sukces sportowy, ale również przełomowy czas dla klubu. Stowarzyszenie otrzymało pierwsze publiczne środki pieniężne z Urzędu Miasta Krakowa. Umożliwiły one przygotowanie treningów otwartych dla młodzieży i dorosłych. Członkowie KKC mogli pierwszy raz sprawdzić swoje zdolności organizacyjne. Wynajęli małą halę lodowiska w Krakowie przy ul. Siedleckiego, przygotowali lodowisko, przez wymalowanie pierwszych curlingowych „domów” w Mieście Królów, jak również wypożyczyli cały sprzęt sportowy od Śląskiego Klubu Curlingowego, w tym 16 kamieni curlingowych, ważących blisko 20 kg każdy. Dzięki tym staraniom w dniach 20-22 lutego 2006 r. odbyły się pierwsze w historii klubu „Ferie z Curingiem”.  

Marzeniem sportowców z KKC wciąż było posiadanie własnych kamieni curlingowych oraz możliwość trenowania w swoim mieście. Najpierw członkowie klubu mogli dotknąć „czajników”, które przyjechały do Krakowa w czerwcu 2007 r. Kamienie musiały jednak poczekać na kontakt z lodem do historycznego dnia 9 lutego 2008 r., kiedy to o godzinie 21:00 odbył się po raz pierwszy trening curlingu dla członków KKC na lodowisku przy ul. Siedleckiego. Regularne, cotygodniowe treningi oraz możliwość częstszego zapraszania krakowian na treningi otwarte zaprocentowało wzrostem zainteresowania curlingiem i szybkim podwojeniem ilości klubowiczów.

Członkowie Krakowskiego Klubu Curlingowego wyznaczali sobie kolejne cele, najpierw stawiając na poprawę struktury organizacji przyjmując nowy statut w 2009 r., później proponując mieszkańcom jesienne treningi otwarte i „Ferie z curlingiem”, które nierzadko przyciągały pond 100 osób. W końcu jako sportowcy szukali nowych możliwości, by zadbać o rozwój swoich zawodników. Curlerzy z Krakowa korzystając z nowo otwartego czasowego toru curlingowego w Pawłowicach (woj. śląskie) organizowali regularne zgrupowania. Pierwszy obóz curlingowy odbył się w grudniu 2010 roku, uczestniczyło w nim 16 osób z czterech krakowskich drużyn. Od tej pory zgrupowania odbywały się dwa razy w sezonie. Pięć lat później cump dla zawodników KKC został przeniesiony do hali curlingowej w Bratysławie, gdzie curlerzy ćwiczyli pod okiem czołowych europejskich trenerów.

Dużym przedsięwzięciem klubu z Krakowa, była organizacja pierwszej ligi curlingu w Polsce. Zapoczątkowana została w sezonie 2011/2012, zgromadziła pięć drużyn KKC. Pierwsze mecze rozegrane zostały w Krakowie, gdzie przez tydzień były dostępne dwa tory do curlingu, a kolejne już w Pawłowicach. W następnych latach do rywalizacji w Lidze KKC dołączyły zespoły ze śląskich klubów curlingowych, a rozgrywki przyciągnęły najlepsze drużyny w Polsce. W bieżącym sezonie będzie rozgrywana już ósma edycja ligi.

Najmłodszym wydarzeniem organizowanym przez Krakowski Klub Curlingowy jest „Curling pod Tatrami” w Czarnym Dunajcu. Pierwsze zmagania u stóp Tatr zainaugurował Podhalański Turniej Curlingowy o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec, który odbył się w styczniu 2016 roku. W kolejnych latach ten olimpijski sport gościł na Podhalu dłużej, bo przez trzy tygodnie. Wydarzenie to przyciąga curlerów z całej Polski i zagranicy, ale także dzieci i młodzież z Małopolski oraz lokalną społeczność. W ramach święta curlingu odbywa się Podhalański Turniej Curlingowy, Turniej Par Mieszanych, obóz curlingowy, festyn rodzinny, lokalna liga curlingu, treningi otwarte oraz zajęcia dla klas szkolnych i osób prywatnych.

Co szczególnie cieszy klubowiczów z Krakowa, to sukcesy sportowe. Największe w randze Mistrzostw Polski zdobyły drużyny KKC Krakofsky – złoty medal MP AZS 2015 i KKC BDD – złoty medal MP AZS 2016 oraz indywidualnie: Karolina Startek – złoto MP Mikstów 2017 r., Katarzyna Staszczak – złoto MP Par Mieszanych 2018 r. oraz Magdalena Wróbel. Najwyższy stopień podium dla drużyn KKC w turniejach towarzyskich rozgrywanych w kraju przypadły na zawody w Bełchatowie 2015 r. (KKC First Aid) Katowicach 2016 r. (KKC Krakofsky), Toruniu 2016 (KKC Mistral), Czarnym Dunajcu 2018 r. (KKC NN1). Wyjątkowo dobrze skończył się dla krakowian Pierwszy Turniej Par Mieszanych w Bełchatowie 2014, ponieważ pary z KKC zajęły całe podium. Zwycięstwem dla krakowskich zespołów zakończyły się występy w Lidze KKC 2016/2017 oraz 2017/2018, a w Lidze PLC 2016/2017 drużyna z Krakowa zajęła 2. miejsce. Sukcesy zagraniczne to 1. Miejsce Magdaleny Wróbel w China-CEEC University Winter Sport 2017 oraz 3. miejsce KKC Mistral na turnieju w Ostravie 2015 r. i 3. miejsce KKC NN1 w Jicinie w 2017 r.

Krakowski Klub Curlingowy powstał z marzeń. Pomimo 16 lat wciąż ma wiele do zrealizowania. Najbliższy i jak się wydaje najbardziej poważny cel to powstanie dedykowanych torów curlingowych w Krakowie. Specjalne miejsce do gry w ten wyjątkowy sport, pozwoli na dalszy rozwój klubu i popularyzacje curlingu.     

Fot. 1: Brązowi medaliści MP 2006 (od lewej): Bartek Schmidt, Łukasz Wilczek, Marcin Marek (wiceskip), Grzesiek Chmurzyński (skip)

Fot. 2. „Ferie z curlingiem” 20-22 luty 2006 r.

Fot. 3. Tor curlingowy w Pawłowicach podczas II edycji Ligi KKC 2012/2013.

 

*** Artykuł po raz pierwszy ukazał się na stronie internetowej Krakowskiego Klubu Curlingowego i publikujemy go dzięki uprzejmości KKC :) ***