Weekend pełen curlingowych emocji

24 lutego 2015 08:56 Paweł Świątkowski

Weekend 21-22 lutego okazał się być bardzo emocjonujący dla fanów curlingu. Rozstrzygnięć doczekaliśmy się w obu najwyższych ligach krajowych, a także w Lidze KKC. Sporo działo się również poza granicami Polski.

Zgodnie z harmonogramem w niedzielę zakończyły się rozgrywki pierwszej edycji Polskiej Ligi Curlingu kobiet. W ostatniej rundzie mogło zdarzyć się jeszcze sporo, ale prowadzące przed nią AZS Gliwice Rozbitki (skip M. Pluta) zremisowały z Kamikaze i tym samym wygrały całą ligę. Goniące je dotąd drużyny z Warszawy i Łodzi przegrały swoje mecze, wpuszczając w ten sposób na podium drugą ekipę łódzką - Kamyczek (drugie miejsce, skip A. Walczak) oraz Kofeinę (skip M. Szeliga-Frynia).

W lidze mężczyzn do rozegrania zostało jeszcze kilka spotkań, ale już teraz dzięki dwóm zwycięztwom pierwsze miejsce zapewnili sobie wieloletni reprezentanci - ŚKC Marlex (skip T. Zioło). Walka o pozostałe miejsca na podium rozstrzygnięta zostanie za dwa tygodnie. Szanse zachowują cztery drużyny: Monkey Man, Grey Wolves, KS Juniorzy oraz obecni reprezentanci - Sopot Culing Team.

W ligach regionalnych też wiele się wyjaśniło. Zakończyły się rozgrywki Ligi KKC, w której triumfatorami po raz kolejny okazała się drużyna AZS Gliwice Smok i to oni zapewnili sobie prawo startu w wyższej klasie rozgrywek. W finale pokonali krakowski KKC Mistral. Trzecie miejsce zajęła ŚKC Wataha. Tymczasem w Lidze Bełchatowskiej już od dłuższego czasu wiadomo, że pierwsze miejsce należy do drużyny BKC Optima(lni) (skip J. Sukiennik). Na pozostałe rozstrzygnięcia trzeba będzie poczekać.

Oprócz lig rozegrane zostały w Bełćhatowie IV Mistrzostwa Województwa Łódzkiego, w których udział wzięło 14 drużyn z Łodzi i Bełchatowa. Zwyciężyli faworyci - Monkey Man (skip A. Grzelka) przed bełchatowskim Tereferekuku oraz POSŁódź. Pełne wyniki dostępne są na profilu facebookowym organizatora.

A na świecie...

W dokładnie ten sam weekend padło też wiele rozstrzygnięć na zagranicznych arenach. W Szwajcarii mistrzostwa nie obronił Sven Michel, a tytuł zdobyła drużyna Bern Heliomalt. Wśród kobiet zwyciężyła drużyna Baden Regio Halter, trenowana przez Miriam Ott. Bez niespodzianek obyło się natomiast w Szwecji, gdzie ligę wygrał Niklas Edin.

Ostatnie rundy krajowej ligi rozegrano też w Finlandii. Zwyciężyła drużyna Sanny Puustinen (reprezentantki na ostatnich Mistrzostwach Europy), natomiast Aku Kauste przegrał z ekipą Kalle KiiskinenaRozstrzygnięcia padły też w Szkocji, gdzie tryumfowali zeszłoroczni zwycięzcy: Ewan MacDonald i Eve Muirhead.

Już w poniedziałek naszego czasu zakończył się prestiżowy kobiecy kanadyjski turniej Scotties Tournament of Hearts. Jego zwycięzca otrzymuje prawo reprezentowania kraju na Mistrzostwach Świata. W tym roku ten przywilej wywalczyły złote medalistki olimpijskie pod wodzą Jennifer Jones. Drugie miejsce zajęłą drużyna Val Sweeting, natomiast trzecie dotychczasowe reprezentantki, prowadzone przez Rachel Homan.